Ako správne zariadiť ambulanciu II. Rady a tipy pre zariadenie

V prvej časti článku Ako správne zariadiť ambulanciu I. sme sa zamerali na všetky potrebné parametre, ktoré by ste mali zvážiť skôr, než sa pustíte do výberu nábytku do ambulancie a jej samotného zariaďovania. V jeho pokračovaní Vám ozrejmíme konkrétne rady, ako ordináciu zariadiť s dôrazom na jej funkčnosť a zdravé pracovné prostredie. To, na čo musíte pri zariadení ambulancií hľadieť, sú nielen normy a legislatívne nariadenia, ale taktiež komplexný pohľad a množstvo detailov. Práve vďaka nim môže byť aj vaša ordinácia zariadená tak, aby vám prácu uľahčila pri každom jednom úkone. Prečítajte si 3 kľúčové tipy pre zariadenie ambulancie:

Vsaďte na kvalitný nábytok do ambulancie

Každá ambulancia má svoje špecifické rozmery a parametre. Vyberať nábytok z katalógu a následne mu prispôsobiť celú ordináciu nie je zrovna najšťastnejšie riešenie. Lepšou voľbou je práve nábytok do ordinácie na mieru, ktorý sa presne prispôsobí všetkým požiadavkám (rozmery, stabilita, dizajn či špecifické požiadavky ako napríklad uzamykateľnosť a pod.). Ideálnym riešením je návrh zariadenia ambulancie na kľúč, v rámci ktorého sa zohľadnia aj konkrétne prístroje a zdravotnícke zariadenie.

Správne usporiadanie robí zázraky

Druhým a nemenej podstatným bodom je rozmiestnenie jednotlivého zariadenia ordinácie a nábytku. Podobne, ako v iných pracovných priestoroch je kľúčovou najmä ergonómia priestoru. Nezabúdajte na dostatočne široké prechodové zóny a dostatok denného svetla práve tam, kde ho potrebujete. Vyhýbajte sa odrazom v monitore a zobrazovacích zariadeniach, ktoré vyžadujú tmavšiu miestnosť. Každý lekár má navyše svoj spôsob, akým vyšetrenie vedie. Z toho sa časom stáva rutina, ktorú mu môžete uľahčiť alebo riadne skomplikovať. Ako? Postačí, ak bude mať všetky potrebné prístroje a zariadenia (nástrojový stolík, skrinka na lieky), ktoré používa najčastejšie po ruke. Výnimkou nie je ani práca sestry. Efektívne vyšetrenie pacienta znamená, že má sestrička alebo asistentka nástrojový stolík na odbery, odberovú stoličku či záznamy pacienta v kartotéke na dosah ruky. Bez toho, aby personál ambulancie zbytočne nachodil nezmyselné kilometre v práci, bude ordinácia klapať skutočne ako hodinky.

Komfort a intimita pre pacienta

Samozrejme, nemáme na mysli čalúnené sedadlá do čakárne alebo welcome drink na privítanie. Aj maličkosti v zariadení ambulancie dokážu zmeniť vnímanie vašich pacientov. Pritom stačí, zabezpečiť im zdravé ergonomické sedenie počas vyšetrenia a možnosť usadiť sa aj pre ich prípadný doprovod. Praktickou voľbou do ordinácií sú stolíky s oblúčikom a stoličky s jednoduchou možnosťou posunu. V zimnom období alebo v prípade, ak je potrebné vyšetrenie, pri ktorom sa musí pacient vyzliecť, je potrebné myslieť na vešiak na vrchnú časť odevu a kabáty. Ideálnym riešením je intímna zóna oddelená napríklad prenosným panelom, kde má pacient dostatok súkromia aj v momente, kedy je potrebné detailnejšie vyšetrenie na zahalených častiach tela.

Niekoľko šikovných tipov na záver

Vďaka rokom skúseností v Rstudiu vieme, že aj maličkosti a premyslené detaily dokážu zmeniť ambulanciu a jej denný kolobeh pozitívnym smerom. Jedným z nich je rozmiestnenie výpočtovej techniky na stole a taktiež pod stolom. Dostatok miesta na pohodlné úkony za počítačom vytvorí vhodný stôl do ambulancie.

Šikovným tipom, ktorý ušetrí miesto a spĺňa potrebné normy je dvojdrez pre ordinácie, kde je potrebné odoberať vzorky. V malej ambulancii, kde často rozhodujú centimetre, odporúčame výber umývadla so skrinkou, kde je možné skladovať napríklad dezinfekčné prostriedky. A napokon archivácia. Ideálnym riešením je samostatná miestnosť alebo sklad, kde môžete karty a potrebné dokumenty skladovať. Ak však túto možnosť nemáte, jednoducho využite priestor nad kartotékami a skrinky určené na archiváciu uložte priamo na ne.

Zdá sa Vám, že by sa Vám pri zariadení ambulancie zišlo oveľa viac dobrých rád a tipov? Alebo by ste kompletné zariadenie najradšej zverili niekomu do rúk? Kontaktujte nás v Rstudiu, radi Vám s tým pomôžeme.

POTREBUJEM POMÔCŤ S AMBULANCIOU